Pārlekt uz galveno saturu

Blogs: Andalūzija un tās pērles

Saules krasts un citi Andalūzijas dārgumi

Flamenko Andalūzija

Kurš gan neko nav dzirdējis par "Costa del Sol" jeb Saules krastu Spānijā – Vidusjūras piekrasti Andalūzijas dienvidos, kas pasaules klases kūrortu, nesteidzīgas atpūtas un saules cienītāju vidū ierindojas starp trīs labākajām, dalot šo godu ar Francijas Rivjēru un Floridas zeltainajām pludmalēm!

Pilnīgi viss – lieliskais klimats, kad saule spīd 300 dienas gadā un gaisa temperatūra pat "ziemas spelgonī" nenoslīd zem +15 grādiem, vairāk nekā gadsimtu izkoptā tūrisma industrija, ērtā infrastruktūra, kosmopolītismā nepazaudētā Andalūzijas kultūras un vēstures bagātība – aicināt aicina vismaz reizi doties uz Saules krastu un apmeklēt arī šī reģiona galvaspilsētu Malagu, kā arī citas Andalūzijas dienvidu pērles.

 

Seviļa

Image removed.

Viena no skaistākajām Eiropas pilsētām, kur nelielā teritorijā atrodama viduslaiku arhitektūras un mākslas kvintesense. Ceturtā lielākā Spānijas pilsēta, kas ir visas Andalūzijas un arī Seviļas provinces galvaspilsēta, jau ir vairāk nekā 2000 gadu.

Image removed.

Galvenais apskates objekti te ir katedrāle – lielākais gotiskais dievnams pasaulē, kas uzbūvēts uz senas arābu mošejas pamatiem. Katedrālē atrodas arī vairāk nekā tūkstoš skulptūru, pieci tūkstoši gleznu, astoņdesmit flāmu vitrāžu logu un sarkofāgs ar Kristofora Kolumba mirstīgajām atliekām.

Image removed.
Otrs UNESCO pasaulvēsturiskā mantojuma sarakstā ierakstītais objekts bez katedrāles ir Alkazars – piļu komplekss, kas tūkstoš gadu garumā kalpoja par Seviļas karaļu mājvietu. Jāpiebilst, ka šeit arī tika filmētas  pasaules slavenā seriāla "Troņa spēles" (Games of throne) sērijas.

Image removed.

Lai arī piļu arhitektūru veido arābu un kristiešu skaistuma izpratnes simbioze, mauru stils te ņēmis redzamu pārsvaru, un krāšņās flīzes, sarežģītie metālkalumi un padzisušie korāna teksti uz sienām, šķiet tikpat burvīgi kā krāšņie dārzi ar vienmēr ziedošu augu grupām, klusi urdzošām strūklakām un dzīvžogu labirintiem.

Image removed.

Kordova

Image removed.

Kordova bijusi viena no ievērojamākajiem kultūras, ekonomikas un politiskajiem centriem Eiropā 10./11. gadsimtā. Šeit ir otra lielākā vecpilsēta mūsu kontinentā un lielākā pilsētas teritorija pasaulē, kas iekļauta UNESCO pasaules vēstures mantojuma sarakstā.

Pilsētas vizītkarte un simbols ir Kordovas Lielā mošeja – katedrāle. Trīs gadsimtu laikā, mainoties kristīgās pasaules un arābu ietekmēm, dievnams piedzīvoja dažādus arhitektoniskus pārveidojumus, tomēr acīmredzama ir tā līdzība ar Damaskas Lielo mošeju.

Image removed.

Kordovas mošeja ir slavena ar 856 kolonām, kas atbalsta gigantiskas dubultarkas lūgšanu zālē, bagātīgi zeltītām lūgšanu nišām, arkādēm rotātu iekšpagalmu, minaretiem, mozaīkām, krāsaina stikla logiem un ziliem dakstiņiem klātu domu, kas izgreznots ar zvaigznēm.

Kordovā iesakām izstaigāt arī Ebreju kvartāla šaurās un rosības pilnās ieliņas, kā arī apmeklēt vienīgo Andalūzijas ebreju sinagogu.

Granada

Image removed.

Granadas provinces galvaspilsēta Andalūzijā atrodas Sieranevadas (Sierra Nevada) kalnu grēdas piekājē, trīs Spānijas upju sateces vietā.

Mūsdienās pilsēta zināma kā vieta, kur atrodas viena no prestižākajām valsts universitātēm. Taču Spānijas apceļotājiem pilsēta tiek ierindota kategorijā – "jāapskata!", jo šeit atrodas Alhambra – mauru citadele un pils – viens no ievērojamākiem arābu kultūras mantojumiem Spānijā. Pils komplekss izceļas ar savu izsmalcināto skaistumu – grezniem pagalmiem, dzidrām strūklakām, ziedošiem dārziem un augstiem skatu torņiem.

Image removed.

Cik gan daudz patiesu un izdomātu leģendu un tradīciju, cik gan daudz arābu un spāņu dziesmu un balāžu par mīlestību, karu un bruņnieciskiem tikumiem saistās ar šo austrumniecisko pili!"
/V.Ērvings/

Ronda

Image removed.

Ronda ir mazpilsēta Malagas provincē, kas līdzīgi citām Spānijas dienvidu pilsētām piedzīvojusi visas to vēstures lappuses. Ronda atšķiras no pārējām ar savu satriecošo atrašanās vietu Serrania de Ronda kalnu grēdas vidū, 120 metrus dziļas un 70 metrus platas aizas malā.

Viens no izcilākajiem vācu valodā rakstošajiem 20. gadsimta dzejniekiem Rainers Marija Rilke izteicies, ka nekas visā Spānijā nav tik pārsteidzošs kā šā mežonīgā pilsēta.

Uz Rondu vērts doties, kaut vai lai tikai šķērsotu kādu no slavenajiem, elpu aizraujošajiem tiltiem pāri aizai, kas dala pilsētu uz pusēm.

Image removed.

Bet ne tikai Rondas trīs tilti ir apskates vērti. Rondā atrodas Spānijas vecākā vēršu cīņas arēna "Plaza de toros de Ronda", kura 1784. gadā pilnībā tika uzbūvēta no akmens. Tieši Rondā 18. gadsimtā matadors pirmo reizi nokāpa no sargājošās zirga muguras, lai nostātos aci pret aci ar satrakoto vērsi. Katru gadu septembrī šeit notiek "Feria Goyesca", kad matadori uz cīņu mazajā akmens arēnā ierodas tērpušies krāšņā apģērbā, kas veidots, balstoties uz Goijas skicēm.

Ronda var lepoties arī ar Corridas (vēršu cīņu) arēnu Plaza de Toros. Lai arī tā ir samērā neliela, šeit vēljoprojām norisinās vēršu cīņas un notiek dažādi ar tām saistīti festivāli.

Image removed.

Malaga

Image removed.

Malagas, tāpat kā visas Andalūzijas kultūra, ir bagātīgs kristīgās pasaules un arābu mākslas kokteilis.

Vecpilsētā galvenais apskates objekts ir katedrāle, kas iesaukta par "La Manquita" jeb dāmu vienroci. Andalūzijas renesanses stilā celtais Malagas galvenais dievnams palicis tikai ar vienu torni, jo otrs tā arī nekad nav uzcelts naudas trūkuma dēļ.

Image removed.

Malaga ir slavena ar saviem muzejiem – to šeit ir vairāk nekā 40. Ievērojamākais, protams, ir pasaulslavenā kubista Pablo Pikaso muzejs ar tajā ietilpstošo, dažādos daiļrades periodos radīto apmēram 150 darbu rotāto galeriju un māju, kurā mākslinieks dzimis.

Mākslas cienītājiem jāapmeklē arī Karmenas Tisenas (Carmen Thyssen) muzejs, kura kolekcijā plaši pārstāvēta 19. un 20. gadsimtu spāņu glezniecība.

Un vēl – Malagā atrodas pati mazākā baznīca pasaulē – Svētās Ungārijas Elizabetes (Santa Isabel de Hungria) kapela, kas ir vien nepilnus divus kvadrātmetrus liela.

Taču laiks jau nav jāpavada tikai Malagas saules pielietajos bulvāros, ēnainajās vecpilsētas ieliņās, subtropu augiem greznotajos parkos un pludmaļu zeltainajās smiltīs – Malaga ir lielisks izejas punkts slavenāko Andalūzijas pilsētu apmeklējumam.

Image removed.

Up