Pārlekt uz galveno saturu

Blogs: Omānas sultanāts - galamērķis, kurā iemīlēties

Ko var uzspēt 47 stundās? Var uzspēt iemīlēties Omānā un saprast, ka tā ir vieta, kurp vēlos atgriezties! 
Atgriezties, lai izbaudītu vēlreiz omāniešu viesmīlību, mieru un pasakaini skaistos Hadžāru kalnus!  Atgriezties, jo palika neskatīts Omānas tuksnesis, skaistās ielejas (Wadi Shab, Wadi Tiwi) un valsts dienvidos esošā pērle - Dofaras (Dhofar) province, kurā valda tropu klimats ar košu dabu un tiek audzēti zelta vērtē esošie Boswellia sacra koki. To sveķus (arābu valodā - luban) izmanto vīraka un dažādu parfīmu ražošanā, kā arī lieto kulinārijā un veselības uzlabošanai ikdienā. 

10 APSKATES OBJEKTI MASKATĀ UN TĀS TUVUMĀ

1. Karaliskās Operas nams. Šķietami vienkāršais un tradicionālais ēkas ārējais veidols sevī slēpj izsmalcinātus kokgriezumus interjerā un modernus risinājumus skatuves izbūvē, kā arī viesu apskatei ir pieejami dažādi mūzikas instrumenti no tautā iemīļotā sultāna Kabuusa (1940 - 2020) privātās kolekcijas. Apmeklējums vietējā operas gida pavadībā maksā 3,15 OMR jeb 8 EUR un ilgst ~30 min. Pie operas ir neliels, skaists dārzs, kur ir tik tīkami uzturēties, klausoties nebeidzamajos putnu treļļos. Koncerta vai operas apmeklējums lieliski papildinās Jūsu Omānas ceļojuma iespaidus! Biļetes var iegādāties operas mājas lapā, kur visa informācija ir ērti pieejama angļu valodā. 2024/2025 sezonas grafiks tiek publicēts vasarā. 

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

2. Qurum pludmale. Nelielas pastaigas attālumā no operas nama atrodas iecienīta pastaigu, atpūtas un muskatiešu kafijas baudīšanas vieta, ar promenādi un plašu smilšu pludmali. Cienot vietējo tradīcijas un reliģiju, peldēties publiskā pludmalē bikini nav ieteicams

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

3. Bait Al Zubair muzejā gūsiet ieskatītu Omānas vēsturē un tradīcijās. Daļa no ekspozīcijas ir izvietota tradicionālā omāniešu mājā. Muzejam ir jauks iekšpagalms un omulīga kafejnīca. Ieejas maksa ~ 9 EUR. Cits muzejs, kurā var izzināt sultanāta kultūru un vēstures līkločus ir Omānas Nacionālais muzejs. Atrodas vien ~ 6 min. pastaigas attālumā no Al Alam pils.

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

4. Al Alam pils. Apskatāma tikai no ārpuses! Kā izskatās pils iekšienē - to zina tikai pats sultāns un viņa īpašie viesi. Pat nekur medijos vai TV netiek eksponētas pils iekštelpas un vietējie par to daudz nebēdā, jo mīl un ciena savu sultānu un nelien iekšā viņa "maciņā". Ja reiz sabiedrībai tiek nodrošināta labklājība un droša vide, sultāna virzienā netiek raidīti pārmetumi. Pašreizējais sultāns savā laikā bija Tūrisma un Mantojuma ministrs (The Ministry of Heritage and Tourism) tāpēc jo saprotamāka ir Omānas sultanāta vēlme sevi aktīvāk pozicionēt pārējai pasaulei. Jaunas viesnīcas aug kā sēnes pēc lietus, un ja ir vēlme būt šī skaistā un drošā pasaules nostūra jaunatklājējiem - ir jāizmanto iespēja! Ilgi tā vairs nebūs!

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

5. Haramil. Tipisks, kluss zvejnieku ciematiņš Maskatas tuvumā, kur pastāv lielāka iespēja satikt vietējos kaķus, ne pašus vietējos iedzīvotājus.

6. Sultan Qaboos mošeja. Populārākā apskates vieta Maskatā, bet neskatoties uz to - agrās rīta stundās tūristu pūļus nemana, tā vietā darbinieki čakli rosās, uzkopojot mošejas telpas un plašo dārzu. Šī ir lielākā mošeja Omānā un celta sultāna Kabuusa valdīšanas laikā. Ieeja ir bez maksas un rīta stundās līdz ~ plkst. 10.30. Ja gadās uzvilkt bikses, kas nenosedz potīti (kā gadījās man), uz vietas ir iespējams iznomāt abaiju, un ne jau ierasti melnajā krāsā, bet maigi rozā. Mošeja pabeigta 2001. gadā un tajā laikā lepojās ar lielāko lustru un paklāju pasaulē. Tagad šis gods pieder slavenajai kaimiņzemes Sheikh Zayed mošejai AAE.

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

7. Nizva un Nizvas tirgus (Nizwa souq). Senā Omānas galvaspilsēta. Vieta, kur nodegustēt omāniešu halvu, dateles, padzert kafiju un iepirkt vietējos labumus - vīraku (luban), organisko kokosa eļļu, aromātiskas tējas, kafiju un keramiku - mājup vešanai. Autentiskāka atmosfēra, salīdzinot ar Muttrak tirgu Maskatā. Blakus tirgum atrodas slavenais Apaļais forts, būvēts 17.gs., un tā mastā lepni plīvo Omānas sultanāta karogs. Interesanti, ka pašreizējais karogs oficiāli tika apstiprināts vien 1995. gadā. Tā trīs krāsas simbolizē: baltā - mieru un uzplaukumu, sarkanā - cīņu pret svešzemniekiem, zaļā - auglību. Karoga augšējā stūrī novietots Omānas ģerbonis.

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

8. Jabreen pils. Viena no skaistākajām Omānas pilīm, kas atrodas apmēram 30 minūšu brauciena attālumā no Nizvas, lauka klajumā, no kura paveras plašs skats uz apkārtējiem kalniem un palmu audzēm. Tā būvēta 17. gs. beigās un lepojas ar skaistiem griestu gleznojumiem un brīnišķīgiem, smalkiem kokgriezumiem interjerā. Kā ikkatrā valsts apskates objektā, vai tas būtu muzejs, forts vai neliela pils, arī te mājo omulīga kafejnīca, kur piesēst un izbaudīt tradicionālo Omānas kafiju ar kardamonu.

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

9. Omānas Lielais kanjons (Jebel Shams). Jebel Akhdar kalnu grēdā mājo sultanāta augstākā virsotne Jebel Shams (3009 m), no kuras skatu platformas paveras iespaidīgi un elpu aizraujoši skati uz lejā esošo kanjonu. Pēdējie kilometri pirms galamērķa ir zemes ceļš, kurp var nokļūt tikai 4x4 džipos.

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

10. Muttrah forts. Celts 16. gs. portugāļu valdīšanas laikā. Ieejas maksa 3 OMR jeb 7 EUR. No tā paveras skaisti skati uz līci un Maskatas vecpilsētu. Savukārt ciemojoties citā - Al Mirani fortā - pavērsies burvīgi skati uz piekrasti, kalniem un sultāna Al Alam pili. Ja esat labākās saulrieta vietas medījumos, tad ziniet - kāds no fortiem būs tieši laikā!

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

Un noslēgumā gribētos atgriezties pie omāniešu tautā iemīļotā sultāna Kabuusa (Qaboos bin Said Al Said). Tieši viņa valdīšanas laikā (no 1970. līdz 2020. gadam) Omānas sultanāts sāka savu straujo ceļu uz labklājību. Viņa vārdā ir nosaukta valstī lielākā mošeja un tieši 18. novembrī tiek atzīmēta viņa dzimšanas diena. Tāpēc nebrīnieties, ja Maskatā manīsiet 18. novembra ielu. Par godu sultānam un par godu Omānas neatkarībai no portugāļu valdīšanas jūga 18. novembris tiek svinēts arī Omānā.

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

 

NEDAUDZ PRAKTISKAS INFORMĀCIJAS PAR LIDOJUMU UN OMĀNU

- Stambulas lidostā WI-FI internets bezmaksas ir tikai vienu stundu, nākamās 2 stundas  - 6.50 EUR. 
- Visos Turkish Airlines lidojumos pasniedz silto maltīti ar dzērienu pēc izvēles, izklaidei pieejams plašs klāsts ar filmām, mūziku vai izglītojošiem raidījumiem.
- Latvijas pilsoņiem, uzturoties Omānas sultanātā līdz 14 dienām tūrisma nolūkos, iepriekš nav jākārto nekādi iebraukšanas dokumenti. Apmaiņā pret iebraukšanas vīzas zīmoga saņemšanu pasē, ir jāatstāj abu roku pirkstu nospiedumi un sejas fotogrāfija. 
- 1 riāls (OMR) = 1000 baisa. Omānas riāla kurss ir piesaistīts dolāram, attiecīgi tirgos vairums pārdevēju pretī ņem dolārus un vietējiem ir vieglāk cenas pārrēķinus veikt uz dolāriem, nevis euro.
- Ir radies zināms priekšstats, ka Omāna ir dārga valsts, taču tā nebūt nav, īpaši, ja nākas atvērt maciņu Latvijas veikalos, kur cenas šķiet augam pa nedēļām...
Pāris cenas ieskatam:
  > Orbit košļājamā gumija ~0.60 EUR
  > Espresso kafijas krūzīte benzīntankā ~ 0.80 EUR
  > 0.5l ūdens pudele ~ 0.30 EUR
  > Degviela ~ 0.70 EUR/l
  > Pēcpusdienas tēja ar tradicionālo omāniešu maizi un 0.5l ūdens pudeli divām personām izmaksā ~ 2.50 EUR
  > Taksometra brauciens no lidostas līdz pilsētas centram (~ 20 min. brauciens) ~ 25 EUR
  > Ieejas maksas dažādos tūrisma objektos variē no 8 EUR līdz 10 EUR, vietējiem omāniešiem šīs izpriecas maksā nedaudz lētāk.

Ceļojums uz Omānu ar FlyMeAway

Ar sveicieniem

Dace no FlyMeAway

P.S. Vairāk par Citāds FlyMeAway ceļojumu uz Omānu Valsts svētkos novembrī lasiet šeit!

Up