Pārlekt uz galveno saturu

Blogs: Zilajā un Melnajā salā (Noslēpumainās Azoras)

Viens no lielajiem priekiem ceļojumam uz salām ir ne vien tas, ka visapkārt ūdens, bet arī tas, ka skatam paveras citas salas. Jo cilvēks nav vientuļa sala! Ja salas - kaimiņienes turklāt nav līdzīgas, bet drīzāk pavisam atšķirīgas, jo labāk!

Tādus brīnumus savām acīm var redzēt salās, kuras patvaļīgi saucu par tālajām Azoru salām.
Tas ir Piku (Pico), Faialas (Faial) un Sau Žorža (Sau Jorge) salas, kas atrodas vēl apmēram stundas lidojumu tālāk uz rietumiem no plašāk pazīstamajām Sau Migelas un Terseiras salām. Vēl tuvāk Amerikas kontinentam, vēl nomaļāk un vēl neparastāk!

Mērķis braucienam uz šīm salām ir uzkāpšana Portugāles augstākajā virsotnē: Piku vulkānā, kurš, ja skaitītu no kontinentālā šelfa, būtu viens no augstākajiem kalniem uz zemeslodes. Par kāpšanu 2351 m augstajā kalnā ar miglas cepurīti jāstāsta cits stāsts (tik iekavās piebilstot, ka tas ir pietiekami grūts darbs, lai būtu gandarījuma sajūta, bet no otras puses – pa spēkam katram vidēji trenētam censonim), bet Piku sala faktiski tas vulkāns vien ir, jo kā no pludmales melna zeme sāk kāpties augšup, tā arī ceļas līdz pašai kalna smailei, kuru mīlīgi sauc par Pikiņu (Piquinho).

Ceļojums uz Azoru salām ar FlyMeAway

 

Kalns ir tikpat ka teicami simetrisks un īpaši fotogēnisks, un tas redzams gandrīz no jebkuras vietas. Piku sala ir īsta botānikas mācību grāmata, mazā mērogā lielisks uzskates materiāls tam, kā mainoties augstumam, mainās veģetācija un augu valsts. No salas centrālās pilsētiņas Madalēnas augšup kalnu virzienā ved pasakaina banānkoku aleja, kas liecina - atrodamies iepretī Eiropas pašiem dienvidiem. Augstāk: zaļas kalnu pļavas, kas atgādina Īrijas vai Anglijas plašumus. Vēl augstāk: akmeņu un pat sniega valstība, šeit, pašā Atlantijas okeāna vidū.

Ceļojums uz Azoru salām ar FlyMeAway

Neparasta, vulkāniska augsne sekmējusi Piku vīna kultūras attīstību. Piku vīna dārzi atrodas pašā okeāna piekrastē un vīna audzēšanas metode ir tik neparasta, ka dārzi ņemti UNESCO aizsardzībā. Vīnogulāji mitrumu saņem no okeāna brāzmām, kas pārpūš sālsūdens šaltis pāri zemajiem akmens mūrīšiem. Zeme te vietām ir balta (lai gan Piku iesauka ir Ilha Preta – Melnā sala!), un vīns: ar ļoti neparastu, sāļu piegaršu.
 
Piku kaimiņieni Faialas salu var sasniegt ar pusstundas ilgu kuģīša braucienu starp Madalēnu un Ortu (Horta), Faialas galvaspilsētu. Kuģītis kursē teju jebkādos laikapstākļos, kaut okeāns parasti ir nemierīgs. Regulārā satiksme nodrošina saliniekiem iespēju nokļūt pie ārsta vai citās darīšanās (Orta ir salu administratīvais centrs).

Kamēr Piku šķiet noslēgta, savrupa sala, tad Faiala un īpaši tās galvaspilsēta Orta, pārsteidz ar savu rosību. Kā nu ne: jau kopš portugāļu Atklājumu laikmeta, Orta konkurēja ar Terseiras galvaspilsētu Angru de Eroižmu par galvenās pieturvietas statusu ceļam uz rietumiem. Ortas senatnīgā vecpilsēta sniedz sajūtu par to, kā te būtu varējusi noritēt tirdzniecība un krājumu atjaunošana arī senākiem jūrasbraucieniem, ne vien daudzajām jahtām, kas šķērso Atlantijas okeānu. Īpaši Sau Salvadora un Karmu baznīcu greznajās fasādēs un iekštelpās redzams, ka līdzekļu salas ziedu laikos nav trūcis

Ceļojums uz Azoru salām ar FlyMeAway

Ari šodien Orta, par spīti tam, ka pilsētā nav vairāk iedzīvotāju kā Aizputē, piedāvā visus civilizācijas priekus, un tos jaukumus, ko sniedz Portugāle: vīnus, jūras veltes, fadu priekšnesumus vakaros jūrnieku krodziņos.

Nelieli zaļi vulkāniņi izspiežas daudzviet no Faialas košā zāles paklāja, kas arī liecina par šīs salas vulkānisko dabu. Pēdējā zemestrīce Faialu satricināja tik nesen kā 1998. gadā. Faialas vulkāniskais raksturs vislabāk redzams iespaidigajā Kaldeiras krāterī. To aizpilda nevis lava, bet hortenziju krūmi (ne velti Faialas iesauka Ilha Azul – jeb zilā sala). Spilgti zaļas ganības gan liek domāt, ka Faialu varētu saukt par Zaļo salu vai Azoru Šveici- tik līdzīga šī ainava ir Alpu piekājēm. Papildus gan, šeit skats paveras uz Piku salu, Sau Žoržu un no dažiem skatu punktiem tālumā saskatāma pat Terceira. Arī pavisam tuvu Ortai atrodams Monte Gijas pussala, arī sens vulkāns, kuru ar Ortu savieno pavisam neliels zemesšaurums ceļa platumā. Uzkāpjot augšā līdz Mūsu Gijas Dievmātes kapellai, kas ieaugusi kallu biežņā, paveras skaists skats uz Ortu un Piku salu pāri jūras šaurumam.

Ceļojums uz Azoru salām ar FlyMeAway

Vulkāniskais Faialas raksturs arī parūpējies par sevis palutināšanas iespējām šajā pasakainajā salā. Varadouru termas Faialas dienvidu piekrastē sniedz iespēju nopeldēties siltos okeāna ūdeņos, kur ērta infrastruktūra kopš 1954. gada nodrošina drošu piekļuvi jebkādos laikapstākļos. Atsevišķs baseins paredzēts arī mazajiem peldētājiem.

Un tomēr man iespaidīgākais Faialas skats joprojām šķiet... Piku vulkāns! Tas iespaidīgi, teju vai neticami majestātiski noraugās uz Faialas salu no jebkuras tās vietas, vai slēpdamies mākoņos, vai krāsojoties saulrieta vai saullēkta krāsās. Nav noslēpums, ka īpašo sajūtu sekmē arī doma: es biju tur augšā!

2024. gada Lieldienās Citāds FlyMeAway ved ceļotājus uz noslēpumainajām Azoru salām Faialu un Piku. 

Ceļojums uz Azoru salām ar FlyMeAway

Up