Pārlekt uz galveno saturu

Blogs: Ceļojums uz brīnumaino Gotlandi: Ko darīt un apskatīt Visbijā un apkārtnē.

Gotlande ir viens no Zviedrijas slepenajiem dārgumiem, kas izslavēts ar savu ainavu skaistumu, bagāto vēsturi un aizraujošajām aktivitātēm. Šajā bloga rakstā apskatīsim dažādas vietas un aktivitātes, kuras der zināt, plānojot ceļojumu uz šo burvīgo salu.

 

Dabas objekti

- Hoburgsgubben. Šis klints veidojums ir viens no pazīstamākajiem salas simboliem un atrodas salas dienvidu piekrastē. Ne velti nosaukuma tiešais tulkojums ir "Hoburgas vīrs", jo šī dabas veidotā skulptūra atgādina cilvēka seju profilā.

- Rauki. Šis iespaidīgo un unikālo klinšu veidojumu parks atrodas uz Fårö salas. Akmens skulptūras radušās dabas erozijas rezultātā un tāpat kā "Hoburgas vīrs" arī Rauki pieskaitāmi pie ievērojamākajiem apskates punktiem Gotlandē. Neaizmirstiet fotoaparātus!

- Lummelunda ala (Lummelundagrottan) ir viena no garākajām pazemes alām Zviedrijā. Gida pavadībā šeit iespējams doties neaizmirstamā pastaigā starp stalagmītiem, stalaktītiem un interesantām fosilijām.

- Grogarnsberget ir iespaidīga jūras klints Gotlandes austrumu piekrastē. Apmēram 30 m augstā klints siena piedāvā lieliskus skatus uz Baltijas jūru un apkārtējo ainavu, kas padara to par populāru galamērķi dabasmīļiem, putnu vērotājiem un fotogrāfiem.

Ceļojums uz Gotlandi ar FlyMeAway

Zvejnieku ciemati

Gotlandē ir daudz ainavisku zvejnieku ciematu, kuru rāmā atmosfēra, omulīgās ostas, tradicionālās zvejnieku koka mājas un krāsainās zvejas laivas piesaista gan vietējos, gan salas viesus.

 - Salas ziemeļos variet apciemot Lickershamn, Valleviken un Fårösund ciematus, kuros baudīt mieru un skaistos skatus uz Baltijas jūru.

- Retumu krastā, netālu no Visbijas, smilšu pludmaļu ieskauts, atrodas Gnisvärd ciemats, bet, kartē skatoties zemāk - Klintehamn, kur iespējams izmēģināt burāšanu vai doties izbraukumā ar kajaku.

- Gleznainais Ljugarn ciemats novietojies salas austrumu piekrastē. Šo ciematu vietējie iedzīvotāji iecienījuši piknikiem dabā, bet salas viesi šeit var ērti noīrēt velosipēdu brīvdienu izbraukumam.

Ceļojums uz Gotlandi ar FlyMeAway

Citas apskates un atpūtas vietas

 - Pepijas Garzeķes atrakciju parks (Kneippbyn resort) Gotlandē ir ģimenes izklaižu parks, kas piedāvā dažādas aktivitātes bērniem un pieaugušajiem, kā arī iespēju satikt pašu Pepiju. Šī ir iecienīta ģimenes atpūtas vieta ar rotaļu laukumiem, karuseļiem, pasaku tēlu priekšnesumiem, dzīvnieku sētām un ūdens atrakcijām, kas piemērotas dažādām vecuma grupām. Parks ir atvērts katru dienu no plkst. 10:00 - 16:00, vienas dienas biļetes cena 345 SEK (~30 EUR). Biļetes var iegādāties šeit.

Ceļojums uz Gotlandi ar FlyMeAway

- Ingmāra Bergmana muzejs Fore salā ir viens no Gotlandes populārākajiem kultūras pieminekļiem, kas veltīts slavenajam zviedru režisoram. Muzejs ierīkots viņa vēsturiskajās mājās un piedāvā iespēju iepazīties ar Ingmāra Bergmana dzīvi, darbu un tā radošajiem procesiem, iekļaujot multimediālus materiālus, personīgos priekšmetus un filmu fragmentus. Tas ir must-see pietur-punkts visiem kultūras un kinomākslas entuziastiem. Muzejs ir atvērts katru dienu no plkst. 11:00 - 17:00 (izņēmums - 24. jūnijā muzejs ir slēgts). Ieejas biļetes cena ir 30 SEK (~2,60 EUR), un tās ir iegādājamas muzeja kasē. Vairāk par muzeju variet uzzināt šeit.

Ceļojums uz Gotlandi ar FlyMeAway

- Visbijas Botāniskais dārzs. Nelielais un kompaktais botāniskais parks atrodas Visbijas pilsētas vecākajā daļā, netālu no promenādes. Parku no abām pusēm ierobežo cietokšņa siena, tam ir vairākas ieejas un izejas. Tas darbojas jau vairāk kā 150 gadu un ļauj iepazīt augu daudzveidību no visiem kontinentiem. Botāniskais dārzs bez maksas ir apmeklētājiem atvērts visu gadu. Vairāk par Visbijas Botānisko dārzu variet uzzināt šeit.

- Slites ostā iesakām apmeklēt piemiņas vietu Otrā pasaules kara Baltijas bēgļiem, kuri mazās laiviņās devās patvēruma meklējumos Zviedrijas virzienā. Šeit uzstādīta laiva ar piemiņas plāksni, kas vienmēr atgādinās šo skaudro un nozīmīgo vēstures notikumu.

Ceļojums uz Gotlandi ar FlyMeAway

Pārgājieni un riteņbraukšana

- Populārs pārgājienu maršruts ir Svētā Olafa ceļš (Olofsleden), kas būs piemērots pieredzējušiem gājējiem. 58 km garais svētceļnieku maršruts sākas Visbijā pie Svētās Marijas katedrāles un pa svētā Olafa pēdām ved caur pļavām un mežiem līdz pat Olofsholm salas austrumos, gājiena sākumā un beigās ļaujot izbaudīt arī piekrastes ainavas.

- Neliels, bet ainavisks pārgājienu maršruts ir no Visbijas uz Högklint, ar kopējo garumu 12 km, kas nesteidzīgā solī būs pa spēkam ikvienam. 

- Klintkustleden ir 30 km garš pārgājiens salas ziemeļrietumu piekrastē un tiek atzīmēts kā viens no skaistākajiem pārgājienu maršrutiem Gotlandē. Jūsu ceļš vīsies pār varenām jūras klintīm, caur mežiem un mitrājiem, gar gleznainiem zvejnieku ciematiem un senām pilsdrupām.

Vairāk pastaigu maršrutus, no pavisam vienkāršiem līdz īstu avantūristu cienīgiem, meklējiet šeit

- "Klintehamn - Fröjel" ir populārs velobraukšanas maršruts, kas savieno abas pilsētiņas. Ceļš vijas gar piekrasti, piedāvājot skaistus skatus uz jūru un dabas rezervātiem.

- Rauki aplis (Raukko Rundan): Šis ir apļveida velobraukšanas maršruts Fårö salā. Ceļš piedāvā ainaviskus skatus un iespēju aplūkot unikālos klinšu veidojumus Rauki.

- Lojsta aplis (Lojsta Rundan): Šis ir apļveida velobraukšanas maršruts, kas ieskauj Lojsta apgabalu ar tās gleznainajām ainavām un tradicionālajiem zvejnieku ciematiem.

Riteņu īres cena atkarīga no izvēlētās vietas un velosipēdu veida, bet parasti tiek piedāvātas pieņemamas cenas, sākot no 100 SEK (9 EUR) dienā. Riteņu nomas vietas meklējiet šeit, tajās Jūs varēsiet saņemt kartes un ieteikumus tieši Jūsu vēlmēm un spējām atbilstošiem maršrutiem.

Ceļojums uz Gotlandi ar FlyMeAway

Ko nogaršot Gotlandē?

- Saffranspannkaka. Šī ir gotlandiešu versija mums labi zināmajām parastajām pankūkām. Šī sacepuma (jā, to mēdz gatavot veidnēs) pagatavošanā izmanto safrānu, kas piešķir gardumam raksturīgo bagātīgi dzelteno krāsu un unikālo garšu. Saffranspannkaka parasti pasniedz ar krējumu un ogu mērci.

- Glödhoppa: Tradicionāls un sulīgs jēra gaļas ēdiens, atkaulots un panēts tas tiek cepts uz grila vai cepeškrāsnī.

- Kūpinātas butes: Gotlande ir slavena ar savām kūpinātajām butēm, kas piedāvā unikālu, šai vietai raksturīgu garšu un tekstūru.

- Kajp zupa: uzturvielām bagāta savvaļas ķiploka jeb lakšu zupa. Izbaudiet!

- Alus cienītāji var apmeklēt vietējās alus darītavas, piemēram, Gotlands Bryggeri, lai nogaršotu šeit raksturīgās alus šķirnes un gūtu ieskatu alus darīšanas procesā.

Ceļojums uz Gotlandi ar FlyMeAway

Saulgriežu svinēšana

Gotlandē vasaras saulgrieži (Midsommar) ir īpašas svinības, kas, līdzīgi, kā pie mums Latvijā, ietver tradicionālas dejas, dziesmas un lustīgus pasākumus brīvā dabā. Visbijas pilsēta piedāvā vairākus Midsommar pasākumus, kas piepilda pilsētu ar dzīvību un prieku šajā īpašajā laikā.

Mūsu ceļojuma laikā, 23. jūnijā plkst. 12:30 norisināsies svētku gājiens ar zirga pajūgiem, dziesminiekiem un dejotājiem no Södertorg ielas uz svinību vietu Paviljongsplan pilsētas Botāniskā dārza teritorijā, kur kopā tiks rotāta un pacelta meiju lāpa, muzicēs folkloras grupa ar akordeonistiem un vijolniekiem un tiks dejota tradicionālā zviedru apļa deja. Vairāk lasiet šeit (ievietotās lapas apakšā ir pasākuma programma angļu valodā).

Ceļojums uz Gotlandi ar FlyMeAway

FlyMeAway ceļotājus uz Visbiju ar tiešo reisu no Rīgas vedīs jau šajos Jāņos, vairāk par ceļojumu lasiet šeit!

Up